ЧИР

chir

Coregonus nasus (Pallas)

Плідники. Середня маса тіла самок чіра 2 416 гр., Вік 4+.

Середня робочая плодючисть 54,9 тисяч ікринок. Ікра чимала, до 3,5 мм в діаметре.

 

ОПИС ВИДА

 

Чимала напівпрохідна промислова риба з цінними гастрономічними якостями. Використовується для виготовлення баликів. Природні популяції чіра населяють озера і річки Аляски, Північної Канади і Сибіру. В Україну вперше завезений в 2012 році.

 

Тіло витягнуте, веретеноподібне. Рот нижній, верхня щелепа дещо більше нижньої. Забарвлення спини, голови і плавців темне, черевця і боків - світле. Максимальні розміри - 75 см довжини при масі 10-12 кг. У промислових уловах середня вага становить - 5-6 кг. Тривалість життя 13-16 років. Товарна маса 800-1100 гр. Вимогливий до вмісту кисню у воді. Оптимальні температури для росту 10-16˚С, літальна - 28˚С. Витримує солоність 9-15 ‰.

 

Тип харчування: бентофаг. Харчується цілий рік, споживає переважно молюсків, личинок хірономід, олігохет, бентосних ракоподібних. Чир не припиняє харчуватися взимку за температури води до + 2 ° С.

 

У межах природного ареалу статева зрілість настає у віці 6-8 років. Нереститься пізньою осінню, один раз в два-три роки. Грунти на нерестовищах жорсткі, гравійно (гальково) - піщані. Плодючість від 20 до 130 тисяч ікринок. Ікра середніх розмірів 2,2 мм в діаметрі. Нагулюється в низов'ях річок і заплавних озерах.


 

ВИРОЩУВАННЯ ЧІРА

 

Ставлячись до категорії цінних в споживчому відношенні риб, чір може розглядатися як бажаний об'єкт для товарного рибництва. Він володіє високими товарними якостями, трохи поступаючись в цьому лише за муксуна.

 

Вирощування чіра проводиться в нагульних коропових ставках спільно з коропом, товстолобиком та білим амуром (одно- та дворічками). При цьому, може споживати штучний корм, що задається коропу. Очікувана рибопродуктивність 1000 -1150 кг / га. Щільність посадки малька, масою 2-3 гр. в ставки площею 10-20 га - близько 3000 - 4500 екз / га.

 

При глибині коропових нагульних ставів більш за 1,5 метри рекомендоване внесення цьоголітка чіра в жовтні-листопаді місяці після облову та пересадки коропа в зимувал. В цьому випадку, чіра вирощують до весни, а навесні підселюють коропа, доводячи щільність посадки до нормативної. Під час зимового вирощування приріст маси риби, як правило, становить понад 200%. При недостатності природної кормової бази застосовують сухі гранульовані корми. Щільність посадки цьоголітка масою 60-80 гр. - близько 1500 екз / га.

 

Теоретично придатний для вселення в природні водойми в розрахунку на натуралізацію і формування промислових популяцій при наявності відповідних місць для нересту.


 

ВАЖЛИВЕ ЗАУВАЖЕННЯ

 

Щоб уникнути травмування риби при проведенні рибоводних процедур слід використовувати безвузлові поділи, неглибокі сачки та ємності з водою. У літні місяці при підвищенні температури води годування припиняється, при необхідності збільшується проточність водойми та/ або проводиться додаткова аерація води. Маніпуляції з рибою в цей період слід виключити.

 

Please publish modules in offcanvas position.