НЕЛЬМА

Nelma

Stenodus leucichthys (Güldenstädt)
 
Плідники. Середня маса тіла самок нельмы: 3410 грам. Вік 5+.
Середня робоча плодючість 90 тыс. шт. ікринок.
Ікра крупна, до 3 мм в діаметрі

 

 

ОПИС ВИДА

 

Напівпрохідна цінна промислова риба, м'ясо якої має високі харчові якості. Великий активний хижак. Тримається в товщі води. Природні популяції населяють річки басейну Каспійського моря (белорибіца) і Північного Льодовитого океану. В Україні вперше интродуцирована в 2012 році.

Тіло подовжене, стисле з боків. Рот верхній, нижня щелепа дещо довша за верхню, зуби на щелепах дуже дрібні. Забарвлення спини буро-блакитне, спинний і хвостовий плавці буро-сірі, інші сірі.

Велика риба, довжиною до 150 см і масою до 28 кг. Тривалість життя - 22 роки. Товарна маса 1000 гр, досягається на третьому році. Вимоглива до вмісту кисню у воді. Оптимальні температури для росту 11-18˚С, літальна - 28˚С. Витримує солоність 18-20 ‰.

Тип харчування: хижак. Харчується окунями, йоржами, бичками і ін. дрібною рибою. В індустріальних системах може вирощуватися на спеціалізованих кормах. Чи не припиняє харчуватися взимку до температури води + 2 ° С.

Нерест щорічний. У межах природного ареалу статева зрілість настає у віці 8-10 років. Нереститься при температурі 2-4 0С. Для нересту необхідні піщано-кам'янисті перекати річок зі швидкістю течії 0,3-0,6 м/с. Плодючість від 50 до 420 тисяч ікринок. Ікра середніх розмірів 2,5-3 мм в діаметрі.


 

ВИРОЩУВАННЯ НЕЛЬМЫ

 

Нельма володіє хорошим темпом росту, що робить її перспективним видом для товарного вирощування. Крім цього, розведення нельми в водоймах з дрібною малоцінною рибою дає значний меліоративний ефект.

Щільність посадки необхідно розраховувати залежно від наявності кормової бази. У кліматичних умовах України очікуваний приріст маси становить:

  • для віку 1+:  0,6-0,8 кг, при довжині 38-42 см;
  • для віку 2+:  1,4-1,6 кг, при довжині 47-50 см;
  • для віку 3+:  2,4-2,6 кг, при довжині 60-65 см

Виживанність – до 90%.

У плотвічно-окуневі озера, в яких іхтіомаса щуки перевищує 6 кг/га, потрібно випускати нельму середньою масою не менше 50-60 г, коли вона починає харчуватися рибою. Зростання молоді відзначається і в зимову пору року. Тому рекомендується вирощувати нельму в ставках по безперервної дворічної технології.

Please publish modules in offcanvas position.